Co powinna zawierać umowa z fotografem ślubnym

14 października 2019
co powinna zawierać umowa z fotografem ślubnym

Co powinna zawierać umowa z fotografem ślubnym?

Odpowiedź jest bardzo prosta – wszystko. A dokładnie wszystko co omówiliście na spotkaniu lub wymieniliście mailowo. Szczególnie jeśli podczas rozmowy z fotografem uzgodniliście jakieś dodatki poza jego standardową ofertą, takie jak większa ilość zdjęć, dodatkowe odbitki czy dłuższy czas pracy. Dopilnujcie aby to wszystko znalazło się to w Waszej umowie. Fotografowie ślubni mają kilkadziesiąt spotkań rocznie, jeżeli jakiekolwiek ustalenia nie znajdą się na piśmie, nie możecie mieć stu procentowej pewności, iż fotograf to spełni. Nawet jeżeli Wasz fotograf jest naprawdę w porządku i mu ufacie – na wszelki wypadek warto się zabezpieczyć. Co powinna zawierać umowa z fotografem ślubnym?

Dane kontaktowe

Oczywisty punkt, jednak upewnijcie się, że na Waszej umowie są wszystkie dane Wasze i Waszego fotografa takie jak imiona, nazwiska, adresy zamieszkania i numery pesel. Oprócz tych rzeczy powinny również być numery telefonów oraz adresy e-mail. Dobrze jest dodać Wasz adres kontaktowy (jeśli różni się od adresu zamieszkania), który będzie aktualny również po ślubie.

Informacje dotyczące reportażu

W umowie z fotografem ślubnym muszą znaleźć się informacje o pracy fotografa w dniu wesela oraz wszystko co od niego otrzymacie. Ważne szczegóły dotyczące pracy to ilość godzin, w których fotograf będzie Wam towarzyszył, o której do Was przyjeżdża i o której kończy. Istotna jest także adnotacja, co dostaniecie po skończonej współpracy. Jest to ilość zdjęć, które fotograf Wam odda (z zaznaczeniem, iż fotografie będą po obróbce) oraz ewentualnie ich rozdzielczość. Wszelkie dodatki takie jak odbitki i albumy oraz ich formaty i ilości stron. Ważny jest także aspekt dostarczenia zdjęć. Zadbajcie o zapis informujący o tym w jaki sposób reportaż zostanie Wam przekazany. Czy będzie to na pendrivie, płytach DVD czy może w postaci galerii internetowej?

Data i miejsce reportażu

To oczywiste, jednak przed podpisaniem umowy upewnijcie się, że te dane są na pewno poprawne. Jeśli chodzi o miejsca, to zapiszcie dokładne adresy przygotowań, ceremonii oraz przyjęcia. Jest to bardzo ważne szczególnie jeśli Wasz fotograf nie jest z okolicy. Co powinna zawierać umowa z fotografem ślubnym oprócz daty ślubu? O ile to możliwe, spróbujcie określić również datę pleneru ślubnego. Jeśli nie jesteście w stanie wyznaczyć tego terminu z tak dużym wyprzedzeniem, poproście o określenie widełek. Wpiszcie do umowy ostateczny termin wykonania pleneru w innym dniu, np. w ciągu dwóch miesięcy od ślubu.

Terminy zdjęć

Kolejny bardzo ważny punkt– upewnijcie się, że w umowie podany jest termin otrzymania zdjęć. Zwróćcie szczególną uwagę od kiedy liczy się ten czas, czy od dnia reportażu czy od dnia pleneru? Ma to dodatkowe znaczenie, jeśli Wasza umowa nie precyzuje dokładnego dnia pleneru ślubnego. Nie chcecie przecież czekać w nieskończoność? Nie ma potrzeby zakładać, że Wasz fotograf chce Was oszukać, jednak po internecie krąży mnóstwo opowieści, w których fotograf odkłada datę pleneru nawet przez kilkanaście miesięcy. To szczególnie ważna kwestia w przypadku, gdy rozliczenie z fotografem następuje jeszcze przed otrzymaniem zdjęć. Sam termin realizacji jest określany różnie, zwykle jest to konkretna liczba dni. W takim wypadku sprawdźcie, czy umowa przedstawia, czy wliczają się w to tylko dni robocze czy również soboty, niedziele i święta.

Kwoty i Terminy wpłat

Jeżeli ustaliliście już terminy oddania zdjęć, warto określić terminy płatności. Większość fotografów ślubnych pobiera zadatek – jest to zwykle 20-40% całej kwoty i pełni rolę zabezpieczenia Waszego terminu. Warto wiedzieć, że różni się on znacząco od zaliczki, która ulega zwrotowi. W przypadku niewykonania umowy przez jedną ze stron, druga strona zatrzymuje kwotę zadatku. W ten sposób płatność po prostu występuje w dwóch częściach. Niech Wasza umowa zawiera dokładne kwoty oraz terminy tych wpłat. Druga część wynagrodzenia następuje zwykle w dniu ślubu lub w dniu oddania zdjęć przez fotografa.

Warunki rezygnacji z umowy

To bardzo istotna kwestia! Wasz fotograf powinien poinformować Was o warunkach odstąpienia od umowy. W umowie musi istnieć zapis o tym do jakiego terminu możecie odstąpić od Waszej umowy bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Niektórzy fotografowie nakładają dodatkowe kary za zerwanie umowy po określonym terminie (np. trzy miesiące do daty ślubu). Dobrze być tego świadomym. Warto również wiedzieć, iż jeśli podpisujecie umowę poza lokalem przedsiębiorstwa, czyli miejscem biura fotografa, przysługuje Wam prawo odstąpienia od umowy w ciągu 14 dni bez ponoszenia żadnych kosztów wynikających z treści umowy. Tak samo jest w przypadku podpisania umowy na odległość.

Informacja o tym kto wykonuje zdjęcia

Kilkukrotnie słyszałam opowieści o tym, że pary młode podpisały umowę z fotografem, a na ich ślub przyjechał ktoś inny. Oczywiście poziom i klimat otrzymanych fotografii znacznie różnił się od portfolio osoby z którą podpisali umowę. Dopilnujcie więc aby w Waszej umowie z fotografem znalazła się informacja, że on sam wykona Wasz reportaż.

Dodatkowe koszty

Jeżeli wybrany przez Was fotograf nie mieszka w Waszej okolicy należy w umowie poruszyć kwestię jego noclegu i kosztów dojazdu. Może być to rozwiązane na dwa sposoby, po pierwsze należność zostanie dodana do końcowej kwoty reportażu (umowa powinna zawierać informacje, iż zostało to wliczone). Druga opcja, to dodatkowy punkt umowy zawierający informację o tych kosztach. Aby uniknąć nieporozumień powinny to być dokładne kwoty. W przypadku noclegu określcie też kto odpowiada za jego organizację, czy jest to po Waszej stronie czy po stronie fotografa.

Zapewnienia fotografa

Ostatnią rzeczą jaka musi zostać umieszczona w umowie z fotografem ślubnym są informacje o jego zapleczu. Mowa tutaj o ukończonym kursie liturgicznym i zapasowym sprzęcie. Warto również dodać notkę o czasie archiwizacji zdjęć przez Waszego fotografa.

 

Już wiesz co powinna zawierać umowa z fotografem ślubnym, dowiedz się także o co powinieneś zapytać fotografa ślubnego przed podpisaniem umowy