Jak przygotować się do zdjęć ślubnych

15 lutego 2019
jak przygotować się do zdjęć ślubnych

Jak przygotować się do zdjęć ślubnych

Mam dla Was zbiór porad o tym jak się przygotować do zdjęć ślubnych, tak aby wszystko wyszło dokładnie tak jak to sobie wymarzyliście. Zaplanowanie wszystkiego wcześniej oszczędzi Wam również sporo stresu, którego w dniu ślubu często jest i tak zbyt wiele.

Jakie miejsce jest najlepsze na przygotowania ślubne

Jedną z najważniejszych zasad, którą powinniście kierować się wybierając miejsce przygotowań jest oświetlenie danego pomieszczenia. Większość fotografów podczas fotografowania w Waszych domach korzysta z naturalnego, słonecznego światła wpadającego przez okna. Jeśli macie możliwość, wybierzcie pokój, który jest jasny również bez włączania jakiegokolwiek światła. Idealnie byłoby, gdyby pokój był pomalowany na neutralny kolor np. biały, szary lub beżowy. Dobrze na zdjęciach wygląda również drewno. Unikajcie pomieszań w niebieskich, czerwonych lub zielonych odcieniach. Zasada jest prosta – im jaśniejszy i większy pokój tym lepiej. Jeśli nie masz możliwości wyboru odpowiedniego pomieszczenia, a dysponujesz ogrodem – może warto pomyśleć nad zorganizowaniem przygotowań na zewnątrz?

Jeśli zależy Ci na wykonaniu zdjęć z robienia makijażu, zastanów się nad zaproszeniem wizażystki do siebie. Salony często nie prezentują się najlepiej i otoczenie może sprawić, że zdjęcia nie wyjdą tak dobrze jak tego oczekujesz.

Uprzątnięcie przestrzeni

Pierwszą rzeczą, którą należy wykonać jeszcze przed przyjazdem fotografa, to uprzątnięcie przestrzeni, w której będą odbywały się przygotowania. Dołóżcie starań, aby w zasięgu wzroku nie znalazły się przedmioty, których później nie chcielibyście widzieć na zdjęciach, takie jak ubrania, kolorowe butelki od napojów, reklamówki itp. Takie przypadkowe przedmioty potrafią zrujnować klimat miejsca i popsuć ostateczny efekt fotografii. Dodatkowo możecie rozłożyć w pokoju osobiste rzeczy, które lubicie. Mogą to być to na przykład wspólne zdjęcia, stare listy, które między sobą wymienialiście, pamiątki z podróży i wszystko inne co Was opisuje i do czego macie sentyment.

Przygotujcie detale do zdjęć

Dzień wcześniej przygotujcie wszystkie drobiazgi, które chcielibyście, aby znalazły się na zdjęciach. Mogą to być zaproszenia, obrączki, biżuteria itp. Detale są ważne, ponieważ w dużej mierze to one tworzą klimat Waszego ślubu i warto umieścić je w reportażu. Istotne jest jednak, abyście zrobili to wcześniej. W dniu wesela często brakuje na wiele rzeczy czasu i może się zdarzyć, iż nie uda Wam się na spokojnie wszystkiego skompletować. Oprócz detali przygotuj również sukienkę i zawieś ją na ładnym wieszaku.

Tak samo w przypadku pana młodego, najlepiej, jeśli wszystkie przedmioty takie jak buty, mucha i spinki do mankietów będą leżeć na wierzchu.

Jak zorganizować First Look

W ostatnich latach coraz bardziej popularny staje się “First look” czyli moment, kiedy panna młoda i pan młody widzą się po raz pierwszy w strojach ślubnych. Jego popularność nie jest bezzasadna, ponieważ jest to często bardzo emocjonalna i wzruszająca chwila. Jeśli jednak zależy Wam, aby ta sytuacja była naprawdę wyjątkowa, zaplanujcie ją bez udziału rodziny i gości oraz zarezerwujcie więcej czasu niż kilka minut. Kiedy będziecie sami w dodatku bez presji czasu, emocje na zdjęciach będą zupełnie inne.

Co robić w kościele?

Podczas przygotowań często na wiele rzeczy brakuje czasu, co potęguje stres. Jeśli jednak udało Wam się w końcu dotrzeć do kościoła – zwolnijcie. Wbrew pozorom ceremonia zaślubin jest bardzo krótka i szkoda by było się dodatkowo śpieszyć. Cieszcie się tą chwilą, abyście zapamiętali ją jako coś wspaniałego. Do ołtarza idźcie powoli i najlepiej patrzcie się na siebie lub gości. Za kilka chwil złożycie sobie przysięgi dożywotniej miłości, to naprawdę wyjątkowy moment! Podczas ceremonii skupcie się na sobie, nie szukajcie wzrokiem fotografa. W przypadku przysięgi i zakładania obrączek zwróćcie się do siebie, słowa przysięgi wypowiadajcie patrząc się na siebie, a obrączki zakładajcie powoli, tak aby Wasz fotograf zdążył to uwiecznić.

Sesja ślubna w dniu ślubu

Planując dzień ślubu warto pomyśleć nad krótką, 15 minutową sesją w okolicach Waszej sali weselnej. Jeśli zaplanujecie to w odpowiednim momencie goście nawet nie zauważą Waszej nieobecności, a zdjęcia podczas tego dnia są naprawdę wyjątkowe. Nawet jeśli jesteście umówieni z Waszym fotografem na plener w innym dniu, to kilka fotografii plenerowych w dniu wesela jest nie do podrobienia, są na nich zupełnie inne emocje, których nie da się powtórzyć innego dnia. Poza tym podczas pleneru nie będziecie wyglądać w 100% tak samo, nawet jeśli będziesz korzystać z usługi wizażystki i fryzjerki przed plenerem.

Dekoracje i oświetlenie sali

Jeśli jesteście dopiero na etapie poszukiwania sali weselnej – zwróćcie uwagę na oświetlenie. W większości pary oglądają sale weselne w ciągu dnia, pamiętajcie jednak, że prawie całe Wasze wesele odbędzie się wieczorem i w nocy, warto więc przyjrzeć się światłu – czy klimat Wam odpowiada? Czy nie jest zbyt ciemno? Obecnie jeszcze wiele sal weselnych wyposażonych jest w kolorowe światła, które niekoniecznie dobrze prezentują się na zdjęciach. W dodatku światła w różnych kolorach zupełnie zamaskują wszystkie naturalne barwy pomieszczenia oraz dekoracji. Jeśli wybraliście już salę, ale nie jesteście pewni oświetlenia, pomyślcie nad skorzystaniem z usług firmy profesjonalnie zajmującej się oświetlaniem imprez.

Plastikowe butelki na stołach

Poza oświetleniem jest jeszcze jedna rzecz, która często niszczy klimat danego wesela, a są plastikowe butelki wystawione na stołach. Kolorowe napoje w plastiku potrafią zepsuć wygląd nawet najpiękniejszego przyjęcia. Warto zainwestować w szklane pojemniki, przynajmniej na Wasz stół, który tego dnia jest w centrum zainteresowania.

Sesja narzeczeńska

Ostatnią rzeczą, nad którą warto zastanowić się w przypadku planowania ślubu jest sesja narzeczeńska. Dzięki niej przyzwyczaicie się do obecności Waszego fotografa, co spowoduje mniejszy stres w dniu ślubu. Jest to ważne, jeśli nigdy wcześniej nie braliście udziału w sesji zdjęciowej lub macie złe doświadczenia z byciem fotografowanym. Ważne jest, abyście wybrali fotografa, przy którym czujecie się komfortowo, a nie ma lepszej okazji, aby się o tym przekonać niż sesja narzeczeńska. Dodatkowo podczas zdjęć fotograf da Wam wskazówki dotyczące naturalnego pozowania, które będziecie mogli wykorzystać podczas wesela i dzięki temu cieszyć się lepszymi zdjęciami.

 

Jeśli zastanawiasz się nad sesją narzeczeńską, zobacz ten artykuł i przekonaj się czy na pewno jej potrzebujesz