Kiedy zacząć szukać fotografa na wesele?

1 marca 2019
kiedy zacząć szukać fotografa na wesele

Kiedy zacząć szukać fotografa na wesele?

Odpowiedź jest prosta – im wcześniej tym lepiej. Oczywiście ma to swoje granice, duża część fotografów nie podpisuje umów na więcej niż dwa lata do przodu. Nie brakuje również takich którzy przyjmują zapisy tylko na następny rok. Nie ma również ostatecznego terminu na poszukiwania fotografa, nawet jeśli podejmiecie spontaniczną decyzję o organizacji ślubu w kilka tygodni, macie szanse na znalezienie dobrego fotografa. Jaki jest jednak optymalny czas, aby na spokojnie znaleźć usługodawcę, który spełni Wasze marzenia o pięknych zdjęciach?

 

Wasz termin

Wszystko zależy od tego w jakim miesiącu postanowiliście wziąć ślub. Jeśli są to miesiące najbardziej popularne, czyli od czerwca do września, znalezienie dobrego fotografa będzie większym wyzwaniem. W takim wypadku od razu, gdy macie stu procentową pewność wybranego terminu, rozpocznijcie poszukiwania Waszego fotografa. Jest to szczególnie istotne, jeśli zależy Wam na wykonawcy, który jest z Waszej okolicy, a rynek ślubny w tym miejscu nie jest duży. Fotografowie na wysokim poziomie  często mają zapełnione kalendarze już na początku roku, warto więc się pospieszyć. Najbardziej optymalnym czasem to około 1,5-2 lata przed ślubem.

Jeżeli wybraliście na wesele mniej popularny miesiąc możecie do poszukiwań podejść trochę spokojniej, jednak nie warto odkładać tego na ostatnią chwilę. Rok przed ślubem będzie dobrym terminem.

W przypadku ślubów zimowych lub terminów w dni robocze spokojnie znajdziecie dobrego fotografa nawet kilka miesięcy przed ślubem.

 

Macie już wybranego fotografa

Jeżeli wybraliście już konkretnego fotografa – nie zwlekajcie. Miałam wiele sytuacji w których musiałam odmówić parom z powodu zajętego terminu. W odpowiedzi pary pisały, że strasznie im przykro, ponieważ wybrali mnie już kilka miesięcy wcześniej. Tak samo w sytuacji, w której zależy Wam na konkretnym fotografie, a nie macie jeszcze ustalonej daty ani sali. Po prostu wyślijcie zapytanie o wolne terminy i być może któryś z nich będzie Wam pasował. Nie zawsze trzeba zaczynać planowanie od ustalania daty lub sali, czasami warto zacząć od usługodawców takich jak fotograf, filmowiec lub zespół, jeśli szczególnie Wam na nich zależy.

 

Dlaczego warto zarezerwować fotografa jak najwcześniej?

Im później tym ceny mogą być wyższe

Fotografowie (zwłaszcza Ci którzy dopiero zaczynają swoją działalność) podnoszą ceny na koniec danego sezonu. Jeśli wiecie, że fotograf, którego wybraliście jest na początku swojej fotograficznej drogi, możecie mieć pewność, że każdego roku będzie nieco podnosił zakres swoich cen. Wynika to zwykle ze zwiększającego się doświadczenia, lepszego zaplecza sprzętowego i zmianami w ofercie, które niosą ze sobą również podwyżki cen. Warto o tym pamiętać i rezerwować terminy z wyprzedzeniem.

Konieczność szukania dalej

Poszukiwania idealnego artysty nie zawsze idą tak prosto, jak to zakładacie. Często najlepsi fotografowie z Waszej okolicy mogą mieć już wypełnione kalendarze i będziecie zmuszeni przenieść poszukiwania na dalsze regiony. Co oczywiście dostarczy dodatkowych kosztów związanych z dojazdem i noclegiem fotografa.

Oszczędność nerwów

Po prostu, zaoszczędź sobie stresu przed ślubem i znajdź fotografa wcześniej. Będziesz spokojnie spać z pewnością, że Wasz dzień będzie miał doskonałą oprawę fotograficzną.

 

Zajrzyj również do artykułu o tym jak naturalnie pozować do zdjęć