O co zapytać fotografa ślubnego?

20 września 2019
O co zapytać fotografa ślubnego?

Najważniejsze pytania do fotografa ślubnego

O co zapytać fotografa ślubnego? Odpowiedź jest prosta – o wszystko co pozwoli Wam rozwiać Wasze wątpliwości i pomoże uniknąć nieporozumień. Kiedy zadawać pytania? Wszelkie odpowiedzi powinniście uzyskać jeszcze przed podpisaniem umowy z fotografem. Umowa jest wiążąca, w większości przypadków widnieje w niej ustęp, iż wszelkie zmiany wymagają formy pisemnej pod rygorem nieważności i fotograf nie musi się na nie zgadzać. Nie dopuśćcie więc do sytuacji, w której fotograf ślubny mówi Wam, że szczegóły ustalicie tuż przed ślubem. Wszystkie ustalenia muszą zostać spisane na umowie.

Jakie są najważniejsze pytania które powinniście zadać?

Co dokładnie wchodzi w pakiet reportażu ślubnego?

Jaki wybrać pakiet ślubny?

To jedno z najważniejszych zagadnień które powinniście poruszyć ze swoim fotografem ślubnym. Dzięki temu dowiecie się co dokładnie otrzymacie od fotografa po ślubie. Zwłaszcza jeśli dysponuje on kilkoma pakietami, powinniście dokładnie poznać różnice między nimi. Co warto wiedzieć?

  • Ile zdjęć z reportażu ślubnego dostaniemy?
  • Czy wszystkie zdjęcia zostaną poddane obróbce, w tym retuszowi?
  • W jaki sposób otrzymamy zdjęcia (czy będzie to wyłącznie galeria internetowa czy może pendrive/płyty)?
  • Czy fotografie dostaniemy wyłącznie w wersji cyfrowej czy również otrzymamy odbitki?
  • Ile się czeka na zdjęcia ślubne?
  • Jaki jest czas pracy fotografa podczas dniu ślubu?
  • Kiedy zostanie wykonana sesja w plenerze?

Jakie są formy płatności i ile dokładnie zapłacimy za zdjęcia?

Kiedy trzeba zapłacić za zdjęcia ślubne?

Kolejna bardzo istotna sprawa, to wiedza o wszystkich kwotach które zobligujecie się zapłacić i terminach, w których to zrobicie. Wcześniejszy zadatek, to standard, jest to w pewnym sensie opłata za rezerwację terminu, ważne jest jednak abyście wiedzieli w jakiej wysokości i kiedy należy go uiścić. Jeśli chodzi o zapłatę reszty wynagrodzenia praktyki są różne, czasami w umowach widnieje zapis o wpłacie do dnia ślubu, a czasami do dnia oddania zdjęć. Sami musicie zdecydować, co bardziej Wam odpowiada, ale jest to rzecz, którą należy przedyskutować, aby uniknąć nieprzyjemnych sytuacji.

O co zapytać fotografa ślubnego jeśli chodzi o płatności?

  • Jaka jest wielkość zadatku?
  • Jakie są terminy płatności?
  • Czy dojazd jest wliczony w cenę?
  • Czy są jeszcze jakieś dodatkowe koszty?
  • Jaki jest całkowity koszt reportażu?

Jakie są warunki zerwania umowy?

Zerwanie umowy z fotografem ślubnym

To bardzo istotna rzecz, która powinna znaleźć się w umowie. Co w przypadku, kiedy jedna ze stron zerwie umowę? W większości umów istnieje zapis, iż w przypadku zerwania umowy przez Parę Młodą, fotograf zatrzymuje zadatek. W odwrotnym przypadku, fotograf powinien oddać dwukrotność zapłaconego przez parę zadatku. Dodatkowym zapisem jest ostateczny termin zerwania umowy (tydzień, miesiąc, a nawet pół roku przed ślubem) kiedy po przekroczeniu tego terminu należy zapłacić całość wynagrodzenia zapisanego w umowie. Warto więc dopytać fotografa, jaki zapis ma w swojej umowie. Ważnym pytaniem jest także to, czy w przypadku niedyspozycji fotografa, zapewnia on zastępstwo na zbliżonym do niego poziomie. Zapewne nie chcecie mieć sytuacji, kiedy zamiast Waszego fotografa, na ślubie pojawia się jakiś amator? O co zapytać fotografa ślubnego?

  • Jakie są konsekwencje finansowe w przypadku zerwania umowy przez parę młodą?
  • Jakie są konsekwencje finansowe w przypadku zerwania umowy przez fotografa?
  • Czy w przypadku niedyspozycji fotografa, zapewnia on zastępstwo na zbliżonym poziomie umiejętności?

Jakim sprzętem fotografuje?

Nie chodzi o to, żeby fotograf wymienił listę sprzętu jaką posiada, bo to nie jest istotne. Jednak nie dajcie się zwieść na znany tekst, że to „nie aparat robi zdjęcia tylko fotograf”. Tak zazwyczaj mówią fotografowie, którzy nie dysonują profesjonalnym sprzętem. Oczywiście zgadzam się, że mając dobry aparat również można robić słabe zdjęcia, jednak sprzęt dobrej jakości w fotografii reportażowej to podstawa. Jeśli decydujecie się na zdjęcia cyfrowe – Wasz fotograf powinien pracować na pełno klatkowym aparacie.

To co musicie wiedzieć o swoim fotografie ślubnym to również fakt, czy posiada zapasowy sprzęt fotograficzny. Niestety w życiu bywa różnie i nawet nowy aparat potrafi odmówić współpracy. Dlatego Wasz fotograf MUSI mieć zapasowy sprzęt fotograficzny, to absolutny must have. Niezbędnym minimum jest zapasowy aparat, akumulator, karty pamięci, więcej niż jeden obiektyw oraz zapasowa lampa błyskowa.

 

Czy fotograf odbył kurs liturgiczny?

Porozmawiajcie ze swoim księdzem i zapytajcie, czy Wasz fotograf musi mieć zaświadczenie o odbytym kursie liturgicznym. Nie każdy ksiądz tego wymaga, jednak lepiej zdecydować się na fotografa, który taki kurs odbył. To ważne, aby fotograf wiedział, w których częściach ceremonii nie powinien fotografować oraz gdzie nie powinien wchodzić. Najgorsze co może się stać, to sytuacja, w której ksiądz wyprasza fotografa z kościoła w dniu Waszego ślubu. Nie zdarza się to często, jednak zagubiony fotograf, który przeszkadza w trakcie mszy, to niezbyt miła sytuacja. W wielu przypadkach ukończony kurs liturgiczny nie jest niezbędny, ale pewność, że Waz fotograf wie co robi i nie będzie nikomu przeszkadzał działa uspokajająco.

 

Jaka jest cena dodatkowych godzin pracy fotografa i zdjęć?

Jeśli czytasz ten artykuł od początku to już wiesz, że powinieneś zapytać się, ile zdjęć otrzymacie i w jakich godzinach Wasz fotograf będzie Wam towarzyszył. Jeśli jednak uznacie, że może być to dla Was zbyt mało, upewnijcie się czy tę liczbę można zwiększyć i jaka będzie tego cena. Lepiej ustalić to przed dniem wesela, niż zdziwić się, że Wasz fotograf nie może zostać dłużej. Tak samo w przypadku większej ilości zdjęć- zawczasu ustalcie kwotę odpowiadającą konkretnej ilości dodatkowych zdjęć.

  • Jaka jest cena każdej dodatkowej godziny pracy?
  • Jaka jest cena np. 50 dodatkowych zdjęć?

Czy Wasz fotograf prowadzi archiwum?

Jak to bywa z elektroniką – wszystko się psuje. Może zdarzyć się tak, że w serii nieszczęśliwych wypadków stracicie swoje zdjęcia. Jeszcze przed podpisaniem umowy dowiedzcie się więc, czy Wasz fotograf prowadzi archiwum zdjęć i jak długo je przetrzymuje.

 

Kto zajmuje się transportem i noclegiem?

Ostatnią sprawą jaką powinniście poruszyć to, to czy Wasz fotograf porusza się własnym autem, czy sami musicie zapewnić mu transport. A jeśli decydujecie się na fotografa spoza najbliższej okolicy powinniście ustalić sprawę noclegu – czy zajmuje się tym na własną rękę, czy to Wy musicie to zapewnić. Nie zapomnijcie upewnić się kto pokrywa te koszty.

 

O co jeszcze zapytać fotografa ślubnego?

Te wszystkie pytania zabezpieczą Was przed niemiłymi niespodziankami po wykonanym reportażu. To jednak nie wszystko, ważne są również wszystkie wasze oczekiwania – musicie przedyskutować je przed podpisaniem umowy i upewnić się, że wspólnie umówione rozwiązania znajdą się w umowie. Najlepiej, jeśli fotograf wyśle Wam wzór umowy przed Waszym spotkaniem abyście na spokojnie mogli zastanowić się nad każdym paragrafem i ustępem. Jeśli jednak nie ma takiej możliwości – nie spieszcie się podczas spotkania. Powoli omówcie umowę krok po kroku, aby w przyszłości uniknąć nieporozumień.

 

Jeśli udało Ci się wybrać wymarzonego fotografa, przeczytaj dlaczego warto wybrać się z nim na sesję narzeczeńską a także zapoznaj się z moją ofertą