Od czego zacząć planowanie ślubu?

8 kwietnia 2019
Od czego zacząć planowanie ślubu

Od czego zacząć planowanie ślubu?

W sieci znajdziecie mnóstwo poradników oraz aplikacji dotyczących planowania wesela. Dostępne na rynku planery zasypują młode pary niekończącą się listą rzeczy do zrobienia. A na pytanie, od czego zacząć planowanie ślubu, większość z nich namawia do ekspresowej rezerwacji terminów sali i wszystkich podwykonawców. Cała ślubna branża krzyczy, że wszystko musisz zrobić szybko, najlepiej tu i teraz. Ja jednak jestem w opozycji i uważam, że losowe łapanie się wszystkich spraw jednocześnie, szybko doprowadzi do frustracji. Przygotowania do ślubu to ogromne przedsięwzięcie i warto podejść do tego na spokojnie i z rozsądkiem. Po pierwsze stworzyć plan, a każdy dobry plan zaczyna się od pieniędzy.

1. Od czego zacząć planowanie ślubu? Od Budżetu

Ustalenie budżetu jest najważniejszą kwestią w organizacji wesela i to od niego powinniście zacząć tę przygodę. Przygotowania do ślubu to nie tylko rezerwacja usługodawców, dekoracje i piękna suknia. To przede wszystkim mnóstwo szczegółów do zaplanowania. Jak jednak zaplanujecie wszystkie wydatki, skoro nie wiecie, na jakie sumy możecie sobie pozwolić? Z budżetem wiążą się wszystkie inne aspekty Waszego wesela. Warto więc zabrać się za tę kwestię na samym początku.

Maksymalny budżet wesela

Najpierw określcie maksymalną kwotę, jaką możecie przeznaczyć na ten dzień. Jeżeli do Waszego wesela dokładają się rodzice, koniecznie ustalcie z nimi dokładne fundusze, jakimi będziecie dysponować.

Wstępny budżet

Kiedy ustalicie już konkretną sumę, której nie możecie przekroczyć, przystąpcie do zaplanowania szczegółowego budżetu. Najlepiej zrobić to wypisując wszelkie usługi i zadania, które będziecie musieli wykonać (np. Rezerwacja sali, zespołu, fotografa, opłaty za ślub, dekoracje itp.). Następnie do każdego zadania ustalcie widełki cenowe, w których chcielibyście się zmieścić (pilnujcie, aby suma tych kosztów nie przekroczyła Waszego maksymalnego budżetu!). To bardzo czasochłonne, jednak ciężko o lepszy sposób na zaplanowanie wszystkich wydatków. Dzięki temu nie będziecie zastanawiać się, czy dany usługodawca jest zbyt drogi, Wasz budżet odpowie za Was.

Planujecie wesele pierwszy raz, więc Wasze szacunki mogą odbiegać od cen panujących aktualnie na rynku. Jeżeli na jakimś usługodawcy bardzo Wam zależy, a jego cena jest wyższa, niż zakładaliście; zastanówcie się nad oszczędnościami w innym obszarze. Może warto wybrać lepszy zespół, a nieco tańszą suknię ślubną? Wszystko zależy od Waszych priorytetów, dobrze jednak wspierać się liczbami z waszego planu.

Suma na sytuacje awaryjne

Pamiętajcie, że ciężko jest zaplanować wszystkie wydatki z dokładnością do złotówki, zwłaszcza jeśli to Wasz pierwszy ślub ;). Mając to na uwadze, przy ustalaniu dokładnego budżetu przeznaczcie część pieniędzy na niespodziewane wydatki. Zawsze warto mieć zapas na awaryjne sytuacje. Wielu konsultantów ślubnych twierdzi, że powinno to być minimum 10% całego budżetu.

2. Krok drugi – Lista gości

Wizja Waszego przyjęcia jest związana z wysokością budżetu, jaki możecie na nie przeznaczyć. To jak będzie wyglądało wesele, zależy również, od liczy gości. Lista weselników w największym stopniu determinuje wybór odpowiedniego miejsca. Nie powinniście rezerwować sali weselnej, skoro nie macie pewności, że Wasi goście się w niej zmieszczą. Lub na odwrót, jeśli zdecydujecie się na kameralne przyjęcie, nie warto uwzględniać miejsca na 200 osób. Zróbcie choćby orientacyjną listę, aby wiedzieć, jak dużej przestrzeni musicie szukać. Oczywiście liczba gości zależy również od uzbieranych funduszy- realizacja wielkiego wesela nie będzie możliwa, jeśli dysponujecie skromnym budżetem. W takim wypadku nie ma co się przejmować – przekonaj się, dlaczego kameralne wesela są super.

3. Wybranie daty i zarezerwowanie sali

Kiedy postanowicie wśród ilu gości chcielibyście się tego dnia bawić, oraz jak duży jest Wasz kapitał – zacznijcie poszukiwania sali. To jedyny element, z którym naprawdę warto się spieszyć. Dobre sale rezerwowane są średnio na dwa lata do przodu. Wybierzcie się do kilku miejsc, które pomieszczą wszystkich Waszych gości i poproście o wyceny oraz listę dostępnych terminów. Zdecydujcie się na taką, która mieści się w Waszym budżecie, a następnie zarezerwujcie interesujący Was termin. Nie kierujcie się jedynie zdjęciami na stronie, obiekt warto obejrzeć na żywo.

4. Rezerwacja usługodawców

Jeżeli termin jest już ustalony i macie wymarzoną salę – przystąpcie do poszukiwań usługodawców takich jak zespół, fotograf, kamerzysta, dekoratorka itp. Na tym etapie warto wspomóc się aplikacjami lub papierowymi organizerami do planowania ślubu. Z pewnością pomogą Wam ustalić priorytety, listę zadań oraz zaproponują najlepszy czas na ich realizację.

 

Już wiesz, od czego zacząć planowanie ślubu. Sprawdź moje portfolio i zarezerwuj swój termin.