Sesja plenerowa w dniu ślubu czy w innym terminie?

1 lipca 2018
Sesja plenerowa w dniu ślubu czy w innym terminie?

Jaki jest najlepszy termin na sesję ślubną?

Jeżeli jesteś w trakcie przygotowań do ślubu i zastanawiasz się nad zrealizowaniem sesji ślubnej w plenerze, to ten artykuł powstał właśnie dla Ciebie. Plener ślubny jest wspaniałą pamiątką, często to właśnie efekty tych zdjęć zdobią później wnętrza Waszych mieszkań. Warto wiedzieć, że decydując się na takie fotografie w dniu wesela uzyskasz zupełnie inne efekty niż podczas zdjęć w innym terminie. Dzisiaj opowiem Ci o wadach i zaletach obu tych opcji i samodzielnie podejmiesz decyzję czy sesja plenerowa w dniu ślubu jest lepsza niż w innym terminie.

 

Sesja w dniu ślubu, zalety

Czas dla Was

Jeśli wybierzecie się na krótką sesję w trakcie dnia weselnego będzie to jedyny moment, kiedy spędzicie ze sobą sam na sam. To dobra chwila, aby odetchnąć od szaleństwa i pośpiechu tego wydarzenia i po prostu pobyć chwilę ze sobą. Dodatkowo towarzyszą Wam wtedy wyjątkowe emocje, których w żaden sposób nie da się odtworzyć w innym dniu. Na twarzach często widoczne jest ogromne szczęście i wzruszenie. Decydując się na zdjęcia w innym terminie rezygnujecie z takich emocji na fotografiach.

Gotowe stylizacje

Jedną z głównych zalet jest niewątpliwie świeży bukiet oraz gotowy makijaż i fryzura Panny Młodej. To nie tylko oszczędność pieniędzy, ale również i czasu. Nie będziecie musieli po raz drugi marnować dnia na przygotowania do sesji zdjęciowej. Wybierając inny dzień należy pamiętać, aby wcześniej umówić fryzjera i wizażystkę. Niestety i tak nie ma pewności, że będziecie wyglądać dokładnie tak samo jak w dniu ślubu.

Kiedy jedziecie w podróż

Warto zastanowić się nad wyborem sesji plenerowej w dniu ślubu w przypadku, kiedy Panna Młoda ma wypożyczoną suknię lub po ślubie wybieracie się w podróż. Musicie wziąć pod uwagę, że fotograf w sezonie ślubnym większość terminów ma już zarezerwowanych. Być może będziecie zmuszeni pójść na kompromis w wyborze odpowiedniego terminu na zdjęcia. Jeżeli macie ograniczony czas związany z zobowiązaniami z wypożyczalnią lub zakupiliście już bilety na wymarzoną podróż – krótka sesja w dniu ślubu to najlepsze rozwiązanie dla Was.

 

Sesja w dniu ślubu, wady

Mniej czasu

Niewątpliwie największym minusem fotografowania pleneru w tym dniu jest presja czasu. Do wyboru macie trzy najlepsze momenty. Przed ceremonią, pomiędzy ceremonią i weselem, w trakcie wesela po pierwszym daniu. W każdym z tych przypadków Wasz czas na pozowanie jest bardzo ograniczony. Ja staram się, aby zdjęcia w takich momentach nie trwały dłużej niż 20 minut. Tak aby para nie musiała opuszczać gości na zbyt długi czas. Zmniejszony czas może jednak spotęgować stres, którego i tak podczas tego dnia macie aż nadto.

Miejsce blisko sali

Kolejną wadą, związaną z czasem jest ograniczony wybór miejsc. Miejsce, które wybierzecie na plener musi być relatywnie blisko sali weselnej. Nie możecie sobie pozwolić aby marnować dodatkowe minuty na dojazdy. Warto wcześniej wybrać się i zwiedzić okolice miejsca Waszego wesela i sprawdzić czy na pewno znajdziecie coś dla siebie. Tak naprawdę dobry fotograf w każdej lokalizacji znajdzie urok i przy odpowiednim kadrowaniu nawet kiepskie wizualnie miejsce przedstawi w ładny sposób. Nie zawsze jednak taka sytuacja pozwala na różnorodne ujęcia.

Niezależnie od pogody

Jeżeli zdecydujecie się na sesję w dniu ślubu musicie być przygotowani na każdą pogodę. Nie ma możliwości przewidzieć na 100% jakie warunki atmosferyczne będą panować podczas zdjęć. Może spotkać Was deszcz lub silny wiatr. To powoduje, iż zdjęcia niekoniecznie wyjdą tak jak to sobie wyobrażaliście i z niektórych pomysłów będziecie zmuszeni zrezygnować.

 

 

Sesja ślubna w innym dniu, zalety

Bez presji czasu

Największym plusem takiego rozwiązania jest niemal nieograniczony czas. Jest to moment, kiedy dostajecie całkowitą uwagę swojego małżonka. Również fotograf ma dużo czasu, aby przemyśleć i dopracować wszystkie kadry i zrealizować wiele pomysłów. Kiedy realizuję zdjęcia w innym terminie często spędzam z parą nawet dwie godziny. To daje szerokie pole do działania i przerobienia wielu póz. Dodatkowo bez presji czasu możecie wybrać odpowiednią dla Was porę dnia. Może to być wschód lub zachód słońca, podczas którego będziecie cieszyć się złotym słońcem.

Wymarzone miejsce

Kolejna korzyść płynąca z nieograniczonego czasu, to dobór wymarzonego miejsca. Zazwyczaj proszę swoje pary, aby zastanowiły się czy mają lokalizację, która jest im wyjątkowo bliska. Przykładowo plaża, na której się poznali lub miasto, w którym byli razem w pierwszej podróży. Inny termin sesji zdjęciowej to również okazja do wycieczek w miejsca których jeszcze nie znacie. Osobiście bardzo lubię wyszukiwać dla moich par zakątków, w których nigdy nie byli.

Zupełna swoboda

To co najbardziej lubię podczas zdjęć, które nie odbywają się w trakcie wesela, to wyjątkowo luźna atmosfera. Pary o wiele mniej się stresują i więcej śmieją dzięki temu fotografie zyskują zupełnie innego charakteru. Panna młoda zazwyczaj nie obawia się również pobrudzenia sukni ślubnej, co daje więcej możliwości podczas pozowania i wyboru miejsc.

 

Sesja ślubna w innym dniu, wady

Czas realizacji

Przede wszystkim powinniście dopytać się Waszego fotografa ślubnego czy zdjęcia w innym dniu nie wpłyną na czas realizacji. Wielu fotografów traktuje plener ślubny jako integralną część reportażu i czas realizacji przeznaczonej na obróbkę zdjęć liczy właśnie od dnia zdjęć plenerowych. Jeżeli termin sesji ślubnej wyznaczycie na kilka dni po weselu to nie będzie stanowiło to problemu. Jednak, jeśli fotograf będzie miał najbliższy termin za kilka miesięcy, to czas oczekiwania na efekty końcowe bardzo się Wam przedłuży.

Problemy z terminem

Największym problemem takiego rozwiązania będzie niewątpliwie ustalenie najlepszego terminu. Powinniście wziąć pod uwagę, że z dużym prawdopodobieństwem Wasz fotograf będzie miał zajęte większość weekendów, więc będziecie zmuszeni wykonać sesję w tygodniu. Może to być problem zwłaszcza, jeśli po ślubie od razu zamierzacie wrócić do pracy.

Większe koszty

Ostatni punkt to dodatkowe koszty związane z wizażystką i fryzjerem. Często również bukiet Panny Młodej nie nadaje się już do fotografowania. Może się zdarzyć, że Wasze stroje podczas wielu godzin wesela się pobrudzą, trzeba będzie oddać je wcześniej do pralni. Ostatnim kosztem może być również sama sesja, większość fotografów osobno liczy za dodatkowe godziny pracy. Nie zapomnijcie zapytać o to Waszego fotografa

 

 

Jeśli już zdecydowaliście jaki dzień będzie najlepszy na sesję ślubną, obejrzyjcie leśną sesję plenerową Magdy i Wojtka