Jak naturalnie pozować do zdjęć?

18 listopada 2018
Jak naturalnie pozować do zdjęć

Naturalne pozowanie do zdjęć

Na wstępie pocieszę Was, prawie nikt nie potrafi pozować do zdjęć. I wcale nie musi, aby cieszyć się pięknymi zdjęciami z sesji narzeczeńskiej czy pleneru ślubnego. Większość par przed umówieniem się ze mną na sesję pisze, że są niefotogeniczni lub aparat ich nie lubi. Ja ich przekonuję, że mój lubi wszystkich i do tej pory okazuje się to prawdą. Jeśli wydaje Wam się, że źle wychodzicie na zdjęciach, to oznacza jedynie, iż nigdy nie spotkaliście dobrego fotografa. Profesjonalny fotograf zrobi wszystko, aby wydobyć z Was to co najlepsze. Na szczęście czasy, gdy fotograf dyrygował parami i nakazywał ustawiać się w dziwaczne pozy, powoli mijają. Takie fotografie są sztuczne i prawie zawsze wyglądają źle. Jak para ma na nich wyglądać dobrze, skoro przybiera nienaturalne dla nich pozycje? Oczywiście żaden fotograf nie powinien pozostawić Was bez wskazówek, ale powinny być to propozycje niż dokładnie odwzorowane pozy z Instagrama.

Wybór odpowiedniego fotografa

Po pierwsze, znajdzie fotografa, który Wam pasuje. To jaki wyjdzie ostateczny efekt zdjęć zależy od wielu czynników, w tym od Waszej relacji z fotografem. Jeśli czujecie, że nie nadajecie na tych samych falach, czujecie się niekomfortowo lub nieprzyjemnie się Wam rozmawia – zrezygnujcie z tego usługodawcy. Aby zdjęcia były ponadczasowe muszą mieć w sobie dużą dawkę emocji, a żeby pokazać uczucia i emocje które w Was siedzą, musicie otworzyć się przed prawie obcą osoba. Jeśli nie czujecie flow fotografa, którego wybraliście, po prostu go zmieńcie. Przede wszystkim wybierzcie kogoś kogo lubicie jako człowieka, dopiero w drugiej kolejności powinniście zwrócić uwagę na portfolio tej osoby.

Nie stresujcie się, że nie będziecie wiedzieć co robić, nie musicie. Fotograf powinien pokierować Wami tak, abyście nie przejmowali się tym, co zrobić z rękami lub po której stronie stanąć. Fotografowie mają wiele pomysłów na to, aby stworzyć fajną atmosferę i sprawdzić abyście się rozluźnili i zapomnieli o jego obecności.

Co sami możecie zrobić, aby przygotować się do sesji?

Przed sesją wprowadźcie się w pozytywny nastrój. Obejrzyjcie ulubiony film, potańczcie do ulubionej muzyki, zagrajcie w planszówkę lub zróbcie cokolwiek, co sprawia Wam przyjemność. W drodze na zdjęcia powspominajcie sobie trochę. Historię Waszego poznania, pierwszą randkę, pierwszy pocałunek, ulubioną wycieczkę. Przypomnijcie sobie jak dużo emocji w Was wtedy było. Wiem, brzmi to trochę dziwnie i bardzo patetycznie, ale naprawdę działa! Pary często podczas sesji boją się rozmawiać, ponieważ nie chcą mieć zdjęć podczas mówienia. Nie bójcie się, fotograf i tak usunie te zdjęcia, a takie swobodne rozmowy rozluźniają atmosferę. Żartujcie, opowiadajcie historie, dzielcie się spostrzeżeniami. Niech to będzie luźny spacer, a nie sztywna sesja zdjęciowa.

Skupcie się na sobie i bądźcie jak najbliżej siebie

To najważniejsze. Zdecydowaliście się na sesję zdjęciową, aby mieć pamiątkę z danego okresu Waszego związku. Skupcie się więc na swoim partnerze i starajcie się mieć jak najwięcej interakcji. Przytulajcie się, całujcie, łapcie za ręce, patrzcie się na siebie. Jedna z moich par powiedziała mi kiedyś, że taka sesja zdjęciowa, to jak wizyta u terapeuty. Często to teraz żartobliwie powtarzam, ale trochę tak jest. Codzienne życie nie pozostawia zbyt dużo czasu na drobne czułości, więc sesja zdjęciowa to idealny moment. Nie krępujcie się okazywać sobie uczuć, przecież po to spotykacie się z fotografem, aby mieć pamiątkę danego etapu w Waszym związku. Także jeśli macie ochotę się pocałować lub przytulić – zróbcie to. Jeśli chcecie wyznać sobie miłość, śmiało, nie musicie wstydzić się uczuć, Wasz fotograf widzi je często.

Wybierzcie miejsce, które jest dla Was ważne

Zawsze wysyłam propozycje miejsc dla moich par, ale przedtem pytam, czy mają jakieś szczególne dla nich lokalizacje. Może to być miejsce pierwszego spotkania lub po prostu takie, które oboje lubicie. Jeśli na co dzień nie lubicie przebywać wśród natury, na plener nie musicie wybierać się do lasu. Równie dobrze możecie zrealizować zdjęcia w ulubionej kawiarni lub własnym domu. Niech będzie to miejsce, w którym czujecie się dobrze.

Nie bójcie się być sobą

To brzmi jak banał, ale wiele osób o tym zapomina. Jeśli nie wiesz, jak zachowywać się podczas sesji bądź sobą. Jeśli jesteście romantyczni i lubicie okazywać sobie uczucia, róbcie to. Dawajcie sobie buziaki, mówcie sobie miłe rzeczy, patrzcie w oczy. A jeżeli tego nie lubicie i nie czujecie się w takiej roli dobrze, to po prostu możecie się rozśmieszać, złapać za rękę lub przytulać tak jak lubicie. Przede wszystkim nie róbcie niczego wbrew sobie. Może się zdarzyć, że nie spodoba Wam się propozycja fotografa. Od razu mu o tym powiedzcie, bo jeśli zrobicie coś na siłę, na zdjęciach będzie to widać. Dobrym sposobem na naturalną sesję zdjęciową jest również pokazanie Waszej pasji. Pokażcie coś, co lubicie robić razem. Nieważne czy będzie to gotowanie, bieganie, taniec czy chodzenie po górach. Robienie czegokolwiek co jest dla Was ważne sprawi, że łatwiej będzie Wam zapomnieć o fotografie.

Przejrzyjcie inspiracje

Jeśli czujecie się wyjątkowo niepewnie, możecie przejrzeć sobie inspiracje w internecie, na przykład na Instagramie lub Pinterescie. Zdecydowanie nie chodzi o to, aby kopiować pozy z innych zdjęć, ale po prostu przejrzyjcie jak inne pary zachowują się na zdjęciach, które Wam się podobają. Czy są uśmiechnięte? A może po prostu wtulone w siebie? Podoba Ci się zdjęcie, gdzie para tańczy? Zrób to. Podobają Ci się nieśmiałe pocałunki w policzek? Również to zrób podczas sesji. Warto mieć w głowie jakieś pomysły i spontanicznie z nich korzystać.

Bądźcie spontaniczni

Korzystajcie z tego, co daje Wam dane miejsce. Napadało śniegu? Zacznijcie się nim rzucać. Jest jesień i wszystkie liście leżą już na ziemi? Weź je w garści i zrzuć na swojego partnera. Jest ładna, słoneczna pogoda? Połóżcie się na ziemi. Róbcie wszystko, co przyjdzie Wam do głowy. Nawet jeśli z tego momentu nie wyjdą dobre zdjęcia, to dynamika jest bardzo ważna. Dzięki takim wygłupom nieco się rozluźnicie, a to pierwszy krok do udanych ujęć.

 

Przeczytaj również artykuł o tym, czy warto zrobić sesję narzeczeńską