Zalety małego wesela – dlaczego skromny ślub jest super?

1 sierpnia 2018
zalety małego wesela

Zalety kameralnego wesela

Polska jest krajem kochającym tradycję, a tradycyjne polskie wesele jest bardzo duże i huczne. Koniecznie z około ślubnymi przesądami. Oprócz najbliższych osób z otoczenia pary młodej na weselu pojawiają się dawno niewidziani znajomi i daleka rodzina. Często taka z którą młodzi w ogóle nie utrzymują kontaktu. Jest to świetna okazja do odświeżenia dawno zapomnianych kontaktów i takie wesela często są naprawdę piękne. Jednak przede wszystkim to ogromne przedsięwzięcie pochłaniające dużą ilość pieniędzy i czasu. A nie każda para chce te rzeczy poświęcać na jeden dzień, nawet tak ważny i nie ma w tym nic złego. Z tego powodu coraz częściej organizowane są wesela małe, na kilkadziesiąt najbliższych osób. Te przyjęcia mogą być równie piękne, ponieważ często jakość liczy się o wiele bardziej niż ilość. Jakie są więc zalety małego wesela?

Dużo mniejsze koszty – Zysk dla gości

Niestety – im większe jest wesele tym zwiększają się koszty jego realizacji. Kameralne przyjęcia to przede wszystkim oszczędność na sali, jedzeniu i alkoholu. Oczywiście w tworzeniu wesela nie chodzi o to, aby oszczędzać na swoich gościach. Jednak warto przemyśleć, czy jeśli zaproszonych osób będzie mniej, to czy nie wyjdzie im to na dobre? W takim wypadku para młoda może poświęcić większą sumę na stworzenie niezapomnianego klimatu uroczystości. Uczestnicy zabawy na pewno docenią rozbudowane menu z jedzeniem wysokiej jakości, pięknie udekorowaną salę lub ciekawe prezenty dla gości. Zaoszczędzoną kwotę można przeznaczyć na rzeczy, z których musielibyście zrezygnować przy organizacji dużego wesela.
Przy zmniejszonych kosztach mogą skorzystać nie tylko goście, ale również Wy. Umożliwi Wam to przeznaczenie większej sumy na rzeczy, o których marzycie. Wymarzona podróż poślubna, suknia z droższego salonu czy zespół, który zawsze chcieliście zaprosić, ale przy dużym weselu trzeba było z niego zrezygnować.

Osobisty charakter wydarzenia

Jeżeli na Wasze wesele zaprosicie tylko najbliższe osoby, przyjęcie nabierze zupełnie innego charakteru. Rezygnując z długiej listy gości zyskujecie najważniejszą wartość, czyli czas. Czas który możecie poświęcić weselnikom lub sobie nawzajem – w końcu to Wasz wielki dzień. Dzięki temu każdy z gości otrzyma od Was tyle czasu, ile chcecie, bez ciągłego skakania od stolika do stolika. Zamiast krępujących rozmów, z osobami których prawie nie znacie, będziecie mogli cieszyć się tym wydarzeniem z najbliższymi ludźmi.
Kameralność przyjęcia to również lepsze samopoczucie i większy komfort dla pary młodej, podczas takiej imprezy jest niewiele rzeczy, które mogą się nie udać. Możecie wyluzować i w spokoju bawić się z gośćmi bez niepotrzebnego stresu i konieczności pamiętania o wszystkich drobiazgach.

Wiele rzeczy można zrobić samemu

Małe wesela to większy popis dla Waszej kreatywności. Bez wątpienia mniejsza sala jest łatwiejsza do dekoracji i jeśli lubicie tworzyć, poradzicie sobie z tym zadaniem sami. Również papeterię taką jak zaproszenia i winietki możecie przygotować samodzielnie. Własnoręcznie stworzone zaproszenia mają dużo większą wartość niż masowo wydrukowane kartki. Tak samo w przypadku drobiazgów dla gości lub rodziców – im więcej czasu poświęcicie zrobieniu takich upominków, tym obdarowani będą czuć się bardziej wyjątkowo.

Lepsze zdjęcia

Ostatni, lecz równie istotny punkt. Skromne wesele to pewność o wiele ciekawszych zdjęć. Wasz fotograf nie będzie musiał za wszelką cenę wyłapać wszystkich gości, tak aby każdy pojawił się na zdjęciach, przy małej liczbie osób jest to naturalne. Dzięki temu będzie mógł bardziej skupić się na emocjach, które tego dnia będą Wam towarzyszyć. Jest dużo większe prawdopodobieństwo, iż uchwyci wiele wspaniałych momentów, które przy dużym weselu zniknęłyby w tłumie.

 

Przeczytaj również mój poprzedni artykuł o tym jak wybrać fotografa ślubnego, a także poznaj moją ofertę ślubną