Jak wybrać fotografa ślubnego?

1 września 2018
Jak wybrać fotografa ślubnego?

Jak wybrać fotografa ślubnego?

Znalezienie odpowiedniego fotografa ślubnego to jedna z najważniejszych spraw jaką musimy załatwić podczas planowania wesela. W końcu to bardzo ważny dzień, który zasługuje na najlepszą oprawę. Rynek ślubny nieustannie rośnie i nietrudno zagubić się w gąszczu różnych ogłoszeń, zwłaszcza kiedy przed ślubem trzeba podjąć tak wiele decyzji. Jak w tym tłumie znaleźć wykonawców, którzy sprawią, że dzień Waszego ślubu będzie wymarzony? Jak wybrać fotografa ślubnego?

Czym charakteryzuje się profesjonalista?

Posiada profesjonalną stronę internetową

W tych czasach strona www to podstawa, jest wizytówką i często pierwszą formą kontaktu z fotografem. Jeśli strona fotografa jest nieestetyczna i zaniedbana – prawdopodobnie takie same będą jego zdjęcia. Strona dostarcza nam podstawowych informacji o fotografie oraz prezentuje jego portfolio. Czyli wszystko na czym najbardziej nam zależy. Jeśli fotograf nie postarał się, aby zaprezentować swoje zdjęcia w najlepszy sposób, jaką macie gwarancję, że Waszego reportażu nie potraktuje tak samo?

Ma dobre portfolio

W dużej mierze jest to kwestia gustu, jedni wolą naturalne zdjęcia, inni z charakterystyczną obróbką. Jednak są rzeczy które każde profesjonalne portfolio musi się charakteryzować. Przede wszystkim musi być spójne charakterem i poziomem. Jeśli widzicie, że w galerii danego fotografa są na przemian piękne zdjęcia dobrej jakości oraz krzywe, niedoświetlone fotografie jak z telefonu – prawdopodobnie macie do czynienia z oszustem, zwłaszcza gdy w parze idzie wyjątkowo niska cena.

Odpowiada na wszystkie Wasze pytania

Jeśli już wstępnie wybraliście fotografa i skontaktowaliście się w celu uzyskania dokładnych informacji, to nie bójcie się pytać. Profesjonalny fotograf nie ma nic do ukrycia i chętnie rozwieje wszystkie Wasze wątpliwości. Powinien to zrobić jeszcze przed podpisaniem umowy, więc nie dajcie sobie wmówić, iż wszystkie szczegóły ustalicie przed ślubem. Jeśli nie wiecie o co dokładnie zapytać fotografa, przeczytajcie mój poprzedni artykuł – o najważniejszych pytaniach do fotografa ślubnego.

Ma profesjonalny sprzęt

To podstawa. Dobry fotograf, który zajmuje się fotografią zawodowo musi mieć sprzęt wysokiej klasy. Nie chodzi o to, żeby wypytywać się o całą listę urządzeń które używa, jednak pełno klatkowa lustrzanka, kilka obiektywów oraz zapasowy sprzęt to jedna ze spraw które koniecznie musicie brać pod uwagę podczas poszukiwań Waszego fotografa.

Ma pozwolenie na fotografowanie obiektów sakralnych

Brak ukończonego kursu liturgicznego oznacza prawdopodobnie, że macie do czynienia z amatorem, który fotografię traktuje jako dodatkowe zajęcie. Te pozwolenie nie zawsze jest niezbędne, jednak pokazuje, iż fotograf poważnie traktuje swoją pracę i nie naraża Was na nieprzyjemne sytuacje.

Wybraliśmy kilka fotografów i co dalej?

Zapytajcie o dostępność terminu

To pierwsza rzecz jaką powinniście zrobić, kiedy macie już wyodrębnionych kilka różnych portfolio. Nie ma sensu zastanawiać się nad danym fotografem, jeśli nie wiemy, czy nasz termin jest jeszcze dostępny.

Zapytajcie o ofertę

Druga sprawa, to prośba o ofertę, już na tym etapie dobrze abyście napisali kilka słów o swoim weselu. Gdzie się odbędzie ceremonia i wesele, czy zależy Wam również na zdjęciach z przygotowań, czy chcielibyście mieć plener ślubny. To pozwoli dostosować ofertę do Waszych potrzeb. Jeśli budżet jest ograniczony, od razu o tym powiedzcie, być może fotograf będzie w stanie dopasować ofertę do Waszego budżetu. Lepiej przecież mieć mniej profesjonalnych zdjęć niż tysiąc wątpliwej jakości, prawda?

Porównanie ofert

Jeśli macie już kilka ofert od różnych fotografów, porównajcie je ze sobą i dokładnie przeanalizujcie czym się różnią. Oferty mogą się różnić m.in. czasem pracy fotografa, ilością zdjęć, nośnikiem pamięci na jakich dostaniecie zdjęcia oraz wieloma różnymi dodatkami, a przede wszystkim ceną. Nie zawsze duża ilość zdjęć jest lepsza, tak samo nie zawsze niska cena jest korzystniejsza niż wyższa. Wszystko zależy od umiejętności fotografa, poziomu obróbki oraz godzin pracy fotografa podczas wesela. Niekoniecznie tysiąc zdjęć po podstawowej obróbce będzie lepsze niż starannie wyselekcjonowane i poddane profesjonalnej obróbce 200 zdjęć. Wszystko zależy od Was i Waszych oczekiwań, jednak nie zawsze warto sugerować się ceną, ponieważ tylko z pozoru te pakiety są takie same. Pamiętajcie, iż za widełkami cenowymi stoi doświadczenie i ilość pracy jaką poświęci fotograf nad Waszym reportażem. Polecam więc zastanowić się czy za niską cenę usługa zostanie wykonana tak dobrze, jakbyście tego oczekiwali.

Kontakt z fotografem

Jeśli wstępnie wybierzecie już swojego fotografa, skontaktujcie się z nim w celu omówienia szczegółów. To jest najlepszy czas na wszystkie Wasze pytania i wątpliwości. Możecie zrobić to poprzez wiadomości e-mail, rozmowę telefoniczną lub spotkanie. Nikt nie powinien Was pospieszać i zbywać zdawkowymi odpowiedziami. Najlepiej jednak jeśli zbierzecie listę pytań i zadacie je wszystkie od razu, nie rozciągajcie tego zbyt mocno, na tym etapie Wasz termin może w każdej chwili zostać zarezerwowany.

Podpisanie umowy

Rozmowa o oczekiwaniach poszła pomyślnie i jesteście zdecydowani na tego konkretnego fotografa? Jak najszybciej podpiszcie umowę, bo tylko to daje Wam pewność rezerwacji Waszego terminu i Was zabezpiecza. W umowie muszą znaleźć się WSZYSTKIE wspólne ustalenia. Dosłownie wszystko co umówiliście i na czym Wam zależy. Przeczytajcie są na spokojnie, kilkukrotnie i upewnijcie się że jest kompletna.

Gdzie szukać fotografa?

Bliscy którzy niedawno mieli wesele

Ważne jest słowo „niedawno” bowiem rynek ślubny szybko się zmienia i jeśli Twoi znajomi mieli ślub pięć lat temu, to w tym czasie pojawiło się wiele, być może lepszych firm. Dużą zaletą tego rozwiązania jest możliwość porozmawiania o szczegółach reportażu, rzetelna opinia tych osób oraz często możliwość obejrzenia całego materiału dostarczonego przez fotografa.

Polecenia znajomych

Warto wziąć pod uwagę polecenia innych ludzi, ich opinie o współpracy z danym fotografem. Jednak pamiętajcie, że Ci ludzie prawdopodobnie mają zupełnie inny gust i oczekiwania względem zdjęć ślubnych. Jeśli jednak zdjęcia które publikują przypadły Wam do gustu, warto wtedy dopytać jakie są ich wrażenia związane z pracą danego fotografa.

Szukanie na własną rękę w Internecie

To wbrew pozorom bardzo dobry sposób na znalezienie swojego wymarzone fotografa. W ten sposób znajdziemy kogoś kto stylem fotograficznym w 100% odpowiada naszemu gustowi, a nie gustowi znajomych. Jeśli jednak decydujemy się na obcą nam osobę, warto wrócić do punktu 1 tego artykułu i upewnić się, że mamy do czynienia z profesjonalistą. Jeśli macie już na oku kilku fotografów warto zajrzeć na ich strony na facebooku – znajdziecie tam recenzje różnych ludzi.

Najlepsze źródła?

  • Lokalne grupy na facebooku z ogłoszeniami
  • Wyszukiwarka google
  • Portale branżowe z bazami usługodawców
  • Strony branżowe z reklamami usługodawców
  • Grupy na facebooku związane z branżą ślubną

Jak widać poszukiwania fotografa nie są łatwe, jednak nie zawsze warto decydować się na pierwszego z brzegu, poleconego wykonawcę. Wasz ślub to niezaprzeczalnie ważny dzień i sami musicie dopilnować, aby otaczali Was profesjonaliści. Nie zawsze fotograf polecany przez rodzinę czy znajomych będzie dla Was najlepszy, więc dobrze jest poświęcić więcej czasu na wybór właściwej osoby.

 

Jeżeli nie wiecie jakie pytania powinniście zadać fotografowi ślubnemu, przeczytajcie ten artykuł. a także dowiedz się więcej o mojej ofercie ślubnej!